top of page
  • Yazarın fotoğrafıDiyetisyen Aydın Gül

ÖN YARGILARA DİYETİSYEN UYARISI

Diyetisyen Aydın Gül, diyet ve diyetisyenlik mesleğine dair önemli noktalara ışık tuttu. Erciyes Üniversitesi mezunu olan Gül, 11 senelik birikimini Bodrum Times okuyucuları ile paylaştı. Gül, Bodrum’daki Diyet Bodrum kliniğinde 5 yıldır danışanları için hizmet vermekte.


DİYETİSYENE NEDEN GİDİLMELİ?

Beslenme insan yaşamı için oldukça önemli bir ihtiyaçtır. Diyetisyenlik mesleğinin ana olgusu da beslenmedir. İnsanlar neden diyetisyene gitmelidir? Diyetisyene sadece zayıflamak için mi gidilir? Bu sorulara yanıt olarak Diyetisyen Aydın Gül, ‘’Beslenme anne sütü ile belirli bir düzene girer. Anne sütünden sonra insanlar ne yiyeceğini çok iyi bilemiyor. Bu yüzden aslında diyetisyene gidilmesi gerekiyor. Hastalıklarda diyet tedavisinin yanında hasta olmamak için de beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Gripten şeker hastalığına kadar, sporcu beslenmesine kadar diyetisyenin profesyonel görüşünü almak her zaman mantıklı olacaktır. Tek başına kilo alıp kilo vermek yerine sağlıklı beslenmeyi öğrenmek için diyetisyene gidilmelidir’’ dedi.


HER ŞEYİN BAŞI SU

Sağlıklı beslenmenin ilk kuralına değinen Gül, ‘’herkes farklı düşünebilir ama bence en önemlisi su. Su içmek her şeyin başı, insanlar su içmeyi unutuyor’’ dedi.


GENEL YARGILAR BİR YERE KADAR

Koşmak veya ekmeği kesmek gibi toplum içinde genel olarak kabul görmüş bilgilere değinen G