• Diyetisyen Aydın Gül

Bağışıklık sisteminizi yeşillerle güçlendirin!Virüslerden tutunda radyasyondan korunmaya kadar bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde yeşil renkli sebzelerin tüketilmesi çok faydalıdır.

Özellikle ıspanak, maydanoz, tere, roka, brüksel lahanası, brokoli, taze fasulye, kabak, salatalık, bezelye gibi yeşil besinlerin, vücutta toksin atımını arttırır; bu grup besinlerin kansere karşı koruyucu etki gösterdiğini ve yüksek miktarlarda C vitamini içerdiklerinden dolayı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Yeşil meyve ve sebzeler fitokimyasal içerdiği için diyet yapanların en büyük yardımcısıdır.

Özellikle toksinlerin atılımını sağlayan bu besinler, bazı kanser risklerinin azaltılmasında önemli rol oynarlar.

Yeşil besinler içinde brokoli, ıspanak, kivi, yeşil biber, salatalık, taze soğan gibi besinleri sayabiliriz.

Her renkten sebze ve meyvenin tüketimi sağlığımız açısından çok önemlidir. Yeşil renkli meyveler ve sebzeler içeriğinde A, C, E, K ve B vitaminlerini içermektedirler. Bunların yanı sıra potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, fosfor ve demir gibi mineraller de bulunmaktadır. Bundan dolayı yeşil rengine sahip tüm meyve ve sebzeler beslenme zincirinde büyük öneme sahiptir.

Yeşil renkli sebze ve meyveler toksik atıcı özellik barındırırlar. Şifa kaynağı olan yeşil yapraklı sebzeleri her yaşta ve dönemde tüketmek gereklidir. Vücudumuzun hastalıklar ile savaşması konusunda çok yardımcı olan yeşil sebzeler vücudun direncini artırarak bizleri güçlü tutmaktadır.

Yeşil renkli meyve ve sebzeler antioksidan bakımından, A ve C vitamini açısından çok zengin içeriğe sahip olduklarından dolayı göz sağlığı için çok yararlıdırlar. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirici bileşenler içermektedirler.

Yeşil meyve ve sebzelerde ki buruk tatlar vücudun kanserden korunması için ön planda yer almaktadırlar.

Yeşil renkli sebze ve meyveler içermiş oldukları folat bakımından kalp sağlığını korumaya yöneliktir. Aynı zamanda doğumda oluşan hasarların tedavi edilmesinde yardımcı rol oynar. Lutein bakımından zengin oldukları için göz sağlığı açısından yarar sağlamaktadırlar.

Yeşil yapraklı meyve ve sebze tüketimi sayesinde günlük ihtiyacınız olan kalsiyum, lif ve demir ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Kalori bakımından düşük olan yeşil renkli sebzeler tok kalmanızı sağlayarak kilo almanızı önlemektedir.

Yeşil renkli sebzelerde karbonhidrat değerleri düşük olduğundan aniden kan şekerinizi yükseltmezler.