top of page

LAVANTA ERKEN ERGENLİK

Son dönemde aşı karşıtlarının ve kendini bilim adamı zanneden cahil arkadaşların önerdiği lavantanın maalesef çok büyük zararları var .Lavanta aromalı şampuan, duş jeli, parfüm, kolonya, yumuşatıcı gibi ürünlerin kız ve erkek çocuklarda erken ergenliğe sebep olabiliyor Özellikle çocuklarda meydana gelen sorunların başında erken ergenlik geliyor. Kız çocuklarında 8, erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce cinsiyet gelişmelerinin başlandığı görülüyor. Normal şartlarda erkek çocukların 14, kız çocukların ise 13 yaşında ergenliğe girerken , “Türkiye'de bu yaş sınırı aşağı indi. Kızlarda bu durum çok fazla görülüyor. Kızlarımızda 8 yaşından önce koltuk altı ya da etek bölgesinde siyah ve sert tüylenme ile memelerde büyüme oluyor.

'KONSERVE MISIR VE SOYALI ÜRÜNLER ERGENLİĞE ETKİ EDİYOR' Aileden gelen genlerin de bu duruma etkisi de olabiliyor, bu oranın düşük olduğunu biliyoruz . Esas sorunun beslenme, obezite ve kullanılan bazı maddelerdir , “Soyalı ürünlerin kullanılması, kızlarda kadınlık hormonuna etki ederek, erken ergenliği hızlandırıyor.


Özellikle konserve edilmiş mısır. 'ZA' denen bir madde yani bir tür mantar toksini bulunuyor, bu konservelerde. Özellikle bu besinler, erken ergenliğe sebep oluyor" .

Erken ergenlik belirtileriyle muayene edilen bir hastanın haftada 2 ya da 3 defa konserve mısır tükettiğini tespit edildi. Kişisel bakım için aromalı ürünler kullanıldığını ve bunların birçok zararının yanı sıra vücudun kimyasıyla oynayacak derecede büyük zararlarının da olduğunu vurgulamak isterim .


Lavantadan üretilen şampuan, duş jeli, parfüm, kolonya, yumuşatıcı gibi ürünlerin özellikle kız çocuklarının kullanımında artış gördüklerini ve bu yönde araştırma yapılıyor,"Lavantanın ayrıca antibakteriyel etkisi de var. Okullarda bit ve sirkeyi önlemek için lavanta kullanılıyor.


Özellikle 6 ile 10 yaş arasında kız çocuklarında lavantanın uzun süre kullanılmasının erken ergenliğe neden olduğu kanıtlandı. Bu türden yurt dışı yayınlar var.


Bizim de bu türde olgularımız var. Bit ve sirkeyi önlemek için lavanta kullanılan çocuklarda bu duruma rastladık."
Comments


bottom of page